Správna technika jazdy na kolobežke

6. 9. 2021
Technika jazdy na kolobežke nie je na prvý pohľad zložitá. Je to veľmi intuitívna záležitosť a v podstate sa dá povedať, že na kolobežke môže jazdiť každý. Ak však viete niečo o technike jazdy, bude sa vám jazdiť lepšie, efektívnejšie zapojíte príslušné svalové partie, pôjdete ďalej, rýchlejšie a s menšou námahou. Ako teda postupovať pri technike jazdy na kolobežke?

blog-spravna-technika-1

Správne nastavenie kolobežky

Správne nastavenie kolobežky, najmä výšky riadidiel, je nevyhnutné. Jednou nohou sa postavte na nášľap, druhou stojte normálne na zemi a ruky položte na riadidlá. Keď stojíte vzpriamene, vaše ruky by mali byť len mierne ohnuté v lakťoch. Rozumiete? Poďme teda ďalej.

Odraz kolobežky

Postavte sa na pedál, odrazte sa a... choďte. Nie je to nič zložité. Pokiaľ sa vyvarujete niekoľkých základných chýb.

Odrážajte sa len cez špičku nohy, nikdy nie cez pätu. To je absolútne kľúčové - pretože ak sa odrážate cez pätu a celé chodidlo, pripravujete si zdravotné komplikácie. Odraz cez špičku je však absolútne prirodzený a prejde vám z chodidla v podstate sám.

Existujú najrôznejšie teórie o tom, ako vysoko treba umiestniť koleno odrazovej nohy. Niekoľko ľudí odporúča zdvihnúť koleno odrazovej nohy do výšky riadidiel, ale nie je to rozhodujúce. Odrážajte sa spôsobom, ktorý je pre vás pohodlný. Nechajte odrazovú nohu, nech sa o to postará sama. Ak potom na konci odrazu kolobežky použijete členok, určite neurobíte chybu.

Ak ide o stojacu nohu, pri odraze vždy urobí drep. Opakované drepy sú to, čo vás pri jazde na kolobežke najviac unaví. Veď aj vy meníte nohy hlavne preto, že chcete dať odpočinúť stojacej nohe, nie odrazovej nohe. Vaším cieľom je teda robiť čo najmenej drepov, najmä pri voľných jazdách a jazdách na dlhšie vzdialenosti. Ak chcete ísť rýchlejšie, alebo dokonca pretekať, nevyhnete sa hlbšiemu drepu - aj tak však vždy pamätajte, že čím viac a hlbšie drepujete, tým rýchlejšie sa unavíte.

A vaše ruky. Tie sú tiež neoddeliteľnou súčasťou odrazu, nezabúdajte na ne. Ruky sú počas odrazu v podstate vždy len mierne ohnuté v lakťoch. Vyhnite sa zlozvyku mnohých jazdcov na kolobežkách, ktorí "cvakajú" na riadidlách. To naozaj nie je ideálna technika jazdy.

Výmena nôh

Neoddeliteľnou súčasťou jazdy na kolobežke je, samozrejme, výmena nôh. Bez nej sa nezaobídete. Teda, môžete, ale ďaleko sa nedostanete.

Opäť to nie je zložité. Stojnú nohu vytočíte na päte špičkou von a druhú nohu dáte tam, kde je voľná. A tak ďalej a tak ďalej. Skúsenejší si môžu nohy meniť poskakovaním, čo je užitočné najmä pri jazde do kopca, pretože nestrácate rýchlosť tým, že by ste "zasekávali" nohy o nášľapnú plochu.

A ako často meniť nohy? Pristupujte k tomu spôsobom, ktorý je pre vás pohodlný. Vo všeobecnosti sa odporúča meniť nohy častejšie, t. j. nie vtedy, keď vás stojaca noha začne páliť od drepovania. To je už naozaj neskoro. Skúste striedať po nejakých 4 - 6 odrazoch na rovine a po troch, keď idete do strmšieho kopca. Týmto dávkovaním nemôžete nič pokaziť.

Zjazd

A čo zjazd z kopca? Stačí dať obe nohy na stupačky a nechať sa unášať cestou. Ak chcete ísť rýchlejšie, musíte znížiť odpor vzduchu. Skúste sa predbiehať, pokrčiť sa v kolenách a položiť hrudník na riadidlá. Ak ani to nestačí, vyskúšajte pretekársky zjazdový postoj s nohami za sebou a kolenami stlačenými za rámovou trubkou.

Samozrejme, o technike jazdy na kolobežke by sme mohli napísať ešte veľa. Všetkému uvedenému však musí predchádzať toto - jazdite tak, aby vás jazda na kolobežke bavila. Technika, nie technika :)

Vybrané produkty na porovnanie
0/5