Kolobežkám z ocele odzvonilo

18. 3. 2022
Od sezóny 2022 prechádzame na plný plyn na výrobu hliníkových kolobežiek. Oceli u nás odzvonilo. A nielen u nás… Výroba kolobežiek Crussis má už viac ako päťročnú históriu. Naše prvé stroje zišli z výrobnej linky v roku 2015. A boli to podarené kolobežky. Aspoň na svoju dobu. Čas však nezastavíte, a tak sme v priebehu minulých rokov starostlivo sledovali trendy nielen v kolobežkovej brandži, ale najmä v cyklistike. Technológie, materiály, komponenty. Preto v roku 2022 definitívne opúšťame výrobu kolobežiek z ocele. Počas posledných rokov sme totiž zistili, že nám už oceľ nemá čo ponúknuť. Rovnako ako v cyklo priemysle, aj v našej brandži narazila na svoje limity. V cyklistickom odvetví dnes hrajú prim hliníkové rámy. Samozrejme, tie najlepšie bicykle sa postavené na rámoch karbónových, avšak pre bežných užívateľov je hliníkový rám z dôvodu pomeru cena / výkon voľbou číslo jedna. Ostatne minuloročná sezóna 2021, kedy sme uviedli na trh prvú sériu modelov kolobežiek Crussis Cobra, nám dala za pravdu. Po hliníkových kolobežkách je obrovský dopyt a na trhu je ich nedostatok. V súčasnej dobe ich totiž dokážu postaviť, pokiaľ nepočítame menšie garážové značky, iba traja výrobcovia. A my sme jedným z nich

_DSC1028

Pretože jeho vlastnosti prekonajú oceľ takmer vo všetkých ohľadoch. Tuhosť, nízka hmotnosť, tvárnosť, nehrdzavejúca zliatina a vďaka tomu široké možnosti konštrukcie a dizajnu. V tom všetkom hrá hliník prim.

Na výrobu rámov Cobra používame hliníkovú zliatinu 6061 T6. Ide o konštrukčnú zliatinu, ktorá vyniká pevnosťou, dobre sa tvaruje, obrába a výborne zvára.

Výsledkom je rám, ktorý je pevný, tuhýľahký.

Na takomto ráme sme potom schopní postaviť kolobežku, ktorá vďaka kombinácii všetkých výhod hliníka pôjde lepšie ako kolobežky s rámom oceľovým.

  • Silu vloženú do odrazu totiž premieňa priamo do pohybu. Nestráca sa v pružením mäkkého rámu kolobežky.
  • Je ľahšia. A čo je ľahšie, spotrebuje menej energie na akceleráciu. Inými slovami, na hliníkovej kolobežke zrýchlite s menšou námahou, než na oceľovej. Hmotnostná úspora hliníkovej kolobežky proti oceľovej činí až 30%! A to je poznať.

Je to jednoduché:

Nízka hmotnosť a tuhosť sú najdôležitejšími vlastnosťami rámu kolobežky

Porovnání hliníkové a ocelové koloběžky

Konštrukcia a dizajn rámu

Použitie hliníka pri výrobe samo o sebe nestačí. Dôležitá je samozrejme geometria a spracovanie rámu.

Preto bola konštrukcia rámu a s ňou spojený dizajn navrhnutý skúseným českým dizajnérom, konzultovaná so špičkovým leteckým konštruktérom a softvérovo aj reálne testovaná v Českej republike. Vývoj trval dva a pol roka a na skúšobných vzorkách boli najazdené tisíce kilometrov.

Pri výrobe našich hliníkových rámov využívame kombináciu ťahaných viackomorových profilov (nášlap kolobežky) a hydroformingu (krk kolobežky a vidlice). Vďaka tomu sme boli schopní zostrojiť nášlap kolobežky a zadnú vidlicu z jedného kusu profilu, čo vytvára ničím neprerušenú, čistú líniu nášlapnej časti rámu. Ide o unikátnu technológiu, ktorá nemá v kolobežkovom svete obdoby.

Elimináciou zvarov v tomto uzle sme docielili väčšiu trvanlivosť rámu a efektívnosť výroby.

Dizajn rámu založený na diagonálnych plochách a ostrých hranách dávajú kolobežke športový charakter, ktorý nasleduje jej agresívnu geometriu.

Hlavová rúrka v spojení so špecificky navrhnutou vidlicou potom vytvára jednoliaty celok po vzore súčasných trendov cyklistického priemyslu.

Porovnání hliník vs ocel
Precízne spracované napojenie nášlapu na hlavnú rámovú rúrku zosilnené dvoma výstuhami
Napojení stupátka na hlavní rámovou trubku
Zadná vidlica a nášlap tvoria jeden celok – vďaka tomu sme v tomto mieste docielili vysokú tuhosť a pevnosť kolobežky. Ergonomická pätná zarážka je na našich rámoch samozrejmosťou
Zadní vidlice tvoří jeden celek se stupátkem
Investujeme do technológie zabrúsených zvarov, ktorá umožňuje vytvoriť hladký prechod medzi hlavovou trubkou a krkom
Zabroušené sváry hlavové trubky s krkem
Bowdeny vedené rámom sú samozrejmosťou
Bovdeny vedené rámem

Krk kolobežky z hydroformingovej rúrky 

Krk koloběžky z hydroformingové trubky

Dvojité uchytenie zadnej vidlice pre reguláciu výšky nášlapu

Výškově nastavitelné stupátko
Hlavová rúrka tvorí v spojení s vidlicou a plne integrovanými hlavovými ložiskami harmonický celok
Hlavová trubka

Farby a grafický dizajn

S príchodom hliníkových rámov sme opustili limitujúce práškové farby a siahli po mokrom lakovaní. Technológia vodou riediteľných farieb, ktorá disponuje škálou viac ako tisíc odtieňov, má niekoľko výhod.

Jednou z nich je možnosť použitia „cut paintingu“ teda techniky lakovania viacerými oddelenými farbami na jednom ráme.

Hoci ide o techniku pracnú a teda drahú, použili sme ju na celej polovici tohtoročnej kolekcie.

Trojfarebné lakovanie za použitia cut paintingu, teda techniky lakovania viacerými oddelenými farbami na jednom ráme.
Tříbarevné lakování za použití cut paintingu, tedy techniky lakování více oddělenými barvami na jednom rámu.

Pri vývoji našich hliníkových kolobežiek sme všetko vyššie uvedené nakoniec podčiarkli a sčítali. Výsledok bol jasný:

OCELI ODZVONILO!

Od sezóny 2022 jazdíme už len na hliníkových kolobežkách. A čo vy? 🙂

Vybrané produkty na porovnanie
0/5