Čo je potrebné skontrolovať pred jazdou?

24. 5. 2022
Jar je v plnom prúde a leto za dverami. Krásne počasie láka na výlety takmer každý deň. Nech už vyrazíme na elektrobicykli alebo na kolobežke, je vždy dobré so svojím strojom pred cestou aspoň letmo venovať. Zostaneme tak ušetrení nemilých prekvapení, ktoré nám môžu pokaziť inak parádny deň.

Blog Titulka (2560 × 1440 px) (1)

Svoj stroj nemusíme skúmať nijako detailne, avšak podrobná kontrola toho najdôležitejšieho sa určite oplatí :)

V případe elektrobicykla to najdôležitejšie. Vždy pred jazdou skontrolujte stav batérie. Predsa len sa mohlo stať, že ste po poslednom výlete zabudli batériu svojho e-biku dobiť do plného stavu. Určite nechcete, aby sa vám v polovici výletu batéria vybila a museli ste dôjsť domov „za svoje".

Pokiaľ sa chystáte na naozaj dlhý výlet v ťažkom teréne, nie je od veci dopredu vytipovať miesto, kde batériu dobijete. Istota je istota…

Zle nahustené pneumatiky dokážu výlet poriadne znepríjemniť. Tlak z pneumatík časom postupne mizne a je teda vhodné pneumatiky pred každou jazdou dofúknuť.

Či už na e-biku alebo na kolobežke, vždy sa riaďte tlakom uvedeným na pneumatike. Na tej nájdete údaje v baroch a PSI v rozmedzí od minima do maxima. Smerom k nižšiemu tlaku hustite pneumatiky ak plánujete jazdu v teréne. Pre svižnejšie asfaltové výlety potom hustite pneumatiky skôr k maximálnej hranici.

Každopádne nezabudnite na výlet pribaliť pumpičku a náhradnú dušu alebo lepiacu sadu. Defekt môže prísť v teréne aj na ceste z ničoho nič.

Pretože brzdy sú pre bezpečnú jazdu zásadné, nepodceňujte ani ich kontrolu. Brzdové klátiky na véčkových brzdách a brzdové doštičky na kotúčových brzdách sa samozrejme postupom času schádzajú a opotrebovávajú a raz za čas ich treba vymeniť.

Pozornosť venujte aj lankám a bowdenom. Brzda by mala mať plynulý chod a nedrhnúť. Prípadný servis nie je zložitý, ale v prípade pochybností zverte svoj e-bike alebo kolobežku radšej do rúk cykloservisu.

Batérie, tlak v pneumatikách, brzdy. To je úplný základ, ktorý zvládnete kontrolovať jednoduchým okom, a pokiaľ je v poriadku, mal by sa výlet bez problémov vydariť. Aby bolo všetko stopercentné, nezabúdajte však ani na oblečenie, jedlo a dostatok tekutín.

Vždy pribaľte nepremokavú vetrovku alebo pláštenku, cyklistické slnečné okuliare a samozrejme prilbu. Tiež cyklistické rukavice nie je radno podceňovať - v prípade pádu vás ušetria nepríjemných odrenín a pri dlhom výlete eliminujú vznik pľuzgierov a mozoľov.

A nakoniec mobilný telefón, pre prípad akejkoľvek núdze alebo blúdenia. Dobíjať ho môžete navyše priamo z vášho elektrobicykla.

 

Tak nech sa výlet vydarí. Šťastnú cestu!

Photo 15.05.2022 20 29 00-2

Nezabudnite pribaliť:

Vybrané produkty na porovnanie
0/5