Ako sa starať o batériu elektro-bicykla?

18. 5. 2021
Zaobstarali ste si elektro-bicykel Crussis? Gratulujeme! Čakajú vás nezabudnuteľné zážitky pri hltaní kilometrov s vaším novým priateľom, ktorý zvládne veľa, len je potrebné sa o neho starať. Podobne ako sa staráte o svoje zdravie, aj váš e-bicykel ocení pravidelnú starostlivosť. Bohato sa vám za ňu odvďačí.

Batéria je srdcom

Srdcom elektro-bicykla je samozrejme batérie, bez ktorej sa elektromotor nepohne a z e-bicykla je potom obyčajné bicykel. A práve batérii venujte, rovnako ako svojmu srdcu, zvýšenú pozornosť. Nebudete to ľutovať.

Ako na to?

Mýty o tom, že batériu je pred nabíjaním nutné úplne vybiť, sú snáď už definitívne preč. Modernélítiové batérie nemajú žiadnu pamäť, takže ich môžete nabíjať kedykoľvek. Rovnako tak môžetes nabíjaním batérie kedykoľvek prestať, vyraziť napríklad na krátky výlet a po návrate v nabíjanípokračovať. Na životnosť batérie to nebude mať žiadny vplyv.

Nabíjania batérie sa nie je potrebné báť, naopak je skôr žiaduce. Batériu nabíjajte ideálne v izbovejteplote a z nuly do úplného nabitia počítajte s nejakými 4 - 9 hodinami, podľa kapacity batérie apoužitej nabíjačky. Vždy používajte nabíjačku dodávanú alebo odporúčanú výrobcom batérie. Pokiaľdo batérie pustíte omylom viac prúdu, môže to znamenať jej koniec. Samozrejme, ak je to možné,nenechávajte batériu počas nabíjania dlhodobo bez dozoru.

Pokiaľ na elektro-bicykli neplánujete dlhšiu dobu jazdiť, je nabitie dokonca nevyhnutné. Odporúčame batériu dobíjať aj v prípade nepoužívania bicykla cca 1x za mesiac a skladovať pri izbovej teplote (okolo 20 ° C) nabité na 50 - 80% kapacity. Ak necháme batériu úplne vybitú, môže byť nenávratne poškodená. Jej poškodenie môže mať za následok kratší dojazd alebo v horšom prípade aj úplnú nefunkčnosť batérie.

Batéria elektro-bicykla je vodeodolná, čo však neznamená, že je vodotesná. Samozrejme znesie nepriaznivé počasie a dážď, ale všetko má svoje medze. V celodennom daždi zvážte nejaký ochranný kryt na batériu, radšej sa vyhýbajte brodom a pri preprave e-bicykla na aute, batériu radšej odstráňte a prepravujte samostatne. Poveternostným vplyvom potom budú vystavené konektory batérie, ktoré je samozrejme vhodné zabezpečiť proti dažďu napríklad igelitom.

Ak svoj e-bicykel umývate, vyhnite sa vysokotlakovým hadiciam. Batériu a konektory očistite vlhkou handričkou a pred vložením batérie späť do elektro-bicykla všetky konektory starostlivo utrite do sucha.

Pri manipulácii dávajte pozor tiež na mechanické poškodenie batérie. Pri páde batérie na zem hrozí poničenie článkov vnútri batérie, alebo prerušenie ich prepojenia, čo znamená jediné - koniec jazdy. Při akejkoľvek manipulácii teda dávajte veľký pozor.

A samozrejme pozor na extrémne teploty. Keď si zájdete pri výlete do krčmičky na malinovku, ktorá sa pretiahne na celodenné hostinu, uistite sa, že váš e-bike odpočíva v tieni. Určite nenechávajte batériu pár hodín na priamom letnom slnku. Tiež extrémne zimné teploty nie sú pre batériu ideálne. Samotná jazda v mraze problém nie je, ale batéria vydrží logicky menej. Do krčmičky na čaj ju tak vezmite radšej so sebou.

Elektro-bicykel je všeobecne ideálne skladovať pri izbovej teplote. Ak svoj e-bike skladujete napríklad vo vonkajšom prístrešku, ktorý nie je zateplený, je ideálne z neho batériu vyňať a skladovať ju doma samostatne. Bohato sa vám za to odvďačí.

Batéria nepoháňa iba elektro-bicykel, ale poslúžiť môže aj vašim elektrickým zariadeniam. Prostredníctvom konektora displeja môžete cez USB pripojiť napríklad mobilný telefón alebo cyklopočítač, ktorý sa pri jazde bude dobíjať. Je to síce doplnková funkcia niektorých elektro-bicyklov, ale naozaj príjemná.

Správnou starostlivosťou batérii život predĺžite, avšak aj jej vlak raz dôjde do cieľa. Životnosť batérie je väčšinou okolo 5-6 rokov. Po tomto čase budete musieť zaobstarať batériu novú, alebo nechať starú batériu repasovať.

Čo povedať na záver? Starajte sa o srdce svojho elektro-bicykla rovnako ako svoje srdce. Oboje sa vám bohato vyplatí.

210712 Crussis test 1021
Vybrané produkty na porovnanie
0/5