FAQ - často položené otázky

 • Elektrokola

  Kde môžem kúpiť elektrobicykel Crussis?

  Elektrobicykel Crussis si môžete pozrieť, vyskúšať a kúpiť na predajných miestach po celej SR. Skúsení predajcovia Vám odborne poradia s výberom správneho modelu či veľkosti elektrobicykla a zároveň poskytnú Vášmu miláčikovi aj kvalitný záručný a pozáručný servis.

  Ako ďaleko sa dostanem na elektrobicykli?

  Na to Vám bohužiaľ nemôžeme dať celkom jednoznačnú odpoveď. Skutočný dojazd elektrobicykla záleží na mnohých faktoroch ako je kapacita batérie, použitý motor, profil trasy, stupeň použitej asistencie, váha jazdca a jeho nákladu, kondícia jazdca, štýl a plynulosť jazdy, tlak v pneumatikách či poveternostné podmienky.

  Aká veľkosť elektrobicykla je pre mňa vhodná?

  Vybrať správnu veľkosť bicykla nie je tak jednoduché, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Máme pre Vás pripravenú všeobecnú tabuľku odporúčaných veľkostí, ale nedá sa na ňu stopercentne spoľahnúť. Každý z nás má inú postavu, rozhoduje napríklad aj dĺžka nôh a rúk, náš zdravotný stav alebo zvyk (na akom veľkom bicykli sme jazdili doteraz). Preto je najlepšie, keď si necháte poradiť od predajcu, ktorý má dostatok skúseností. Zároveň si môžete vybraný elektrobicykel vyskúšať a zajazdiť si na ňom, či Vám naozaj sadne a cítite sa na ňom pohodlne.

  Prečo si nemôžem elektrobicykel objednať priamo na webových stránkach www.crussis.sk?

  Pretože sme puntičkári a perfekcionisti a chceme mať absolútnu istotu, že Váš vysnívaný elektrobicykel dostanete v perfektnom stave. Nebude na ňom ani chybička. Nákup elektrobicykla nie je totiž ako nákup rožkov... Pred prvým nasadnutím je potrebné elektrobicykel odborne zostaviť a nastaviť, pripraviť batériu. To samozrejme vieme tiež, ale na ceste od nás k Vám môže cez dopravnú spoločnosť dôjsť k jeho poškodeniu. A to zásadne nechceme. Nákupom elektrobicykla na predajni navyše získavate aj možnosť elektrobicykel servisovať v blízkosti Vášho bydliska. Rovnako tak sa na svojho predajcu môžete obrátiť aj v prípade pozáručného servisu.

  Môžem si vybrať inú farbu rámu alebo iný komponent?

  Bohužiaľ tieto zmeny neponúkame, elektrobicykle vyrábame len v daných špecifikáciách. Na prípadnú zmenu komponentov sa opýtajte Vášho predajcu.

  Kde môžem kúpiť náhradnú batériu?

  O nákupe náhradných batérií sa informujte na niektorom z predajných miest.

  Kde môžem kúpiť náhradné diely?

  Mechanické náhradné diely (reťaz, prehadzovačka atď.) môžete kúpiť v ktoromkoľvek cykloobchode. Elektronické náhradné diely (batérie, riadiace jednotky atď.) môžete kúpiť u niektorého z našich predajcov.

  Musím na elektrobicykli šliapať?

  Áno, napriek mnohých mýtom, bez šliapania sa nezaobídete 😊. Elektromotor Vám pomáha iba v prípade šliapania do pedálov, čo je kontrolované snímačom šliapania. Vďaka asistencii motora si môžete nastaviť vhodné tempo bez toho aby ste sa zadýchali, unavili či zapotili aj pri jazde do kopca. Navyše jazdou na elektrobicykli nezaťažujete svoje kĺby, tak ako pri behu. Elektrobicykel Vám môže tiež pomôcť vrátiť sa k svojmu obľúbenému koníčku alebo zlepšiť fyzickú kondíciu, v prípade že trpíte nejakým pohybovým obmedzením. Stačí si postupne znižovať úroveň asistencie a pridávať tak záťaž.

  Môžem jazdiť na elektrobicykli v daždi, snehu či počas mrazu?

  Jazdiť na elektrobicykli môžete za akéhokoľvek počasia. Všetky elektrosúčiastky sú izolované, takže v tomto smere sa nemusíte ničoho obávať. Vyvarovať by ste sa ale mali prechádzaniam brodov a hlbokých kaluží. V tomto prípade by totiž mohlo dôjsť k skratu a poškodeniu elektrobicykla.

  Vašich e-miláčikov by ste tiež mali chrániť pred pôsobením vyššieho tlaku vody. Či už pri umývaní, kedy nie je vhodné elektrobicykel umývať vysokotlakovými čističmi, tak napríklad aj pri prevoze na nosiči auta za prudkého dažďa, kedy vďaka vysokej rýchlosti dochádza k pôsobeniu vyššieho tlaku vody.

  Na elektrobicykli môžete vyraziť aj v mrazivom počasí či snehu. Počítajte však s tým, že sa v chlade batérie elektrobicykla rýchlejšie vybíjajú a dojazdová vzdialenosť tak môže byť kratšia až o tretinu než v iných častiach roka.

  Môžem jazdiť na bicykli aj keď mám vybitú batériu?

  Áno. Ak sa Vám stane, že sa batéria vybije, môžete na elektrobicykli pokračovať ako na klasickom bicykli. Len si nebudete môcť zapnúť výpomoc. Nie je však vhodné batériu nechať až do úplného vybitia, pod 20% kapacity.

  Koľko trvá nabitie batérie?

  Čas dobíjania batérie ovplyvňuje kapacita batérie, zostatok energie v batérii a použitá nabíjačka. U elektrobicyklov CRUSSIS používame 2 Ah nabíjačky, ktoré sú k batérii šetrné a neskracujú jej životnosť (na rozdiel od rýchlonabíjačiek). To v praxi jednoducho znamená, že nabíjačka za jednu hodinu nabije 2 Ah. 14 Ah batériu úplne nabije približne za 7 hodín.

  V prípade, že nemáte prístup k elektrickej zásuvke, môžete batériu pohodlne vybrať a nabiť samostatne.

  Akú má batéria životnosť?

  Ako dlho Vám ale batéria bude skutočne slúžiť záleží na jej správnom skladovaní a dobíjaní. Aby sme ušetrili za predčasný nákup novej batérie, mali by sme sa riadiť pár jednoduchými pravidlami. Pokiaľ elektrobicykel dlhší čas nepoužívame, dochádza k prirodzenému samovoľnému vybíjaniu batérie, ktoré je však úplne prirodzené. Odporúčame batériu dobíjať aj v prípade nepoužívania bicykla cca 1x za mesiac a skladovať pri izbovej teplote (okolo 20° C) nabité na 50 - 80% kapacity. Ak necháme batériu úplne vybiť, môže byť nenávratne poškodená. Jej poškodenie môže mať za následok kratší dojazd alebo v horšom prípade aj úplnú nefunkčnosť batérie.

  Koľko váži elektrobicykel?

  Váhu elektrobicykla ovplyvňuje predovšetkým elektromotor (cca 3 - 4 kg) a batérie (cca 2,5 - 3 kg). Pripočítaním týchto hodnôt k hmotnosti vášho existujúceho bicykla sa dostanete na približnú váhu elektrobicyklov. Tá sa pohybuje okolo 20 - 25 kg.

  Ako si vymením dušu/plášť v prípade defektu?

  Dušu pri elektrobicykli so stredovým pohonom vymeníte úplne rovnako ako u klasického bicykla. V prípade pohonu v zadnom náboji už je výmena trochu zložitejšia. Pri tomto type totiž nie je použitá rýchloupínacia páčka a musíte mať so sebou náradie. Odporúčame Vám si postup výmeny duše vyskúšať najprv doma na nečisto.

  Na aký tlak nafúknuť plášte?

  Správny tlak v pneumatikách ovplyvňuje hmotnosť jazdca, zvolený terén, štýl jazdy, rozmer plášťa.

  Informácie o odporúčanom tlaku nájdete priamo na boku plášťa.

  Má elektrobicykel rekuperáciu pre dobíjanie pri jazde z kopca?

  Spätné získanie energie pri regeneratívnom brzdení či jazdou z kopca využijú predovšetkým automobily či ťažké e-skútre. Elektrobicykel aj s jazdcom je ľahký a kopce v SR moc krátke, aby bol efekt získanej energie významný, preto rekuperáciu nemá.

  Ako rýchlo môžem jazdiť na elektrobicykli?

  Aby bolo na elektrobicykel zo zákona prihliadané ako na bežný bicykel (môžete s ním ísť na cyklotrasy, do lesa a pod.), musia spĺňať európsku normu EN 15194-1. To v praxi znamená, že výkon motora nesmie presahovať 250W a maximálna rýchlosť asistencie je obmedzená na 25 km/h. Po prekročení tejto rýchlosti elektromotor prestáva pomáhať a vy idete ďalej len vlastnou silou, tou však môžete byť ešte rýchlejší. Záleží len na Vašej kondícii.

 • Koloběžky
Nakúpte ešte za € 100 a DOPRAVU máte ZDARMA