TEST: Crussis Urban kolobežka pre dospelých chlapov

3.1.2018 #Koloběžky

Zdroj: Kuba Turek, horydoly.cz. Kolobežka Crussis Urban 4.2 nesadne každému. Nejakú stovku kilometrov trvá, než sa rozhodnete, že je to vaša životná láska. Zamilujú sa do nej obvykle muži, ktorí mají za sebou roky pretekárskeho bláznenia v iných športoch aj predvádzania sa pred dievčatami. S Crussis Urban prichádza druhá vlna.

Kolobežka Crussis Urban 4.2 nesadne každému. Nejakú stovku kilometrov  trvá, než sa rozhodnete, že je to vaša životná láska. Zamilujú sa do nej obvykle muži, ktorí mají za sebou roky pretekárskeho bláznenia v iných športoch aj  predvádzania sa pred dievčatami. S Crussis Urban prichádza druhá vlna.

TEST Crussis Urban koloběžka pro dospělé chlapy

Pod feratou na Slánské hoře. 

Pokiaľ potrebujete pohodlnú kolobežku na dlhšie výlety nielen po perfektnom asfalte cyklotrás, je Crussis Urban 4.2 milenka práve pre vás. 

Ponúka vám nielen načančané vnady (hoci vypadá ako dáma, ktorá vie, ako na seba upozorniť), ale tiež silu, odolnosť a bude sa o vás starať aj na horších cestách (ako to už  spoľahlivé ženy vedia).


Pevný, pružný a tažký ocelový rám

Menej poetickým jazykom môžeme povedať, že hrubá sila ocele a zároveň jej pružnosť, umožňuje pohodlne jazdiť kolobežke Crussis Urban po cyklotrasách, ale tiež v bežnej premávke na dedinských cestách aj mestských uliciach. Príjemne absorbuje nárazy na kamenitých trasách, prežije hlboké diery na poľnej ceste, dá sa s ňou jazdiť po dlažobných kockách v historických centrách miest aj na panelových komunikáciách.

Len hlboké mazlavé blato a mokré korene jej nesvedčia. Napriek tomu že je osadená širokými pneumatikami Schwalbe Big Apple na veľkých ráfikoch 26 a 20 palcov, kolobežkár v takomto teréne radšej tlačí, než padá.

Jazda je v rámci možností kľudná, z kopca dává veľkú mieru istoty a kolobežka odpustí mnoho jazdeckých chýb, predovšetkým v tom, že neskáče, kedykoľvek jazdec nechcene zamieri do diery v ceste alebo na kameň.

Crussis Urban.

Vyplatí sa ísť uvoľnene alebo ľahko?

Za to sa samozrejmě platí väčšou námahou. Kolobežka Crussis Urban váži 10 kilogramov, čo je približne o kilo viac než jej konkurencia. Naviac je nášlap pomerne vysoko, a tak je potrebné behom šlapania viac pohupovať v kolenách.

Či je fyzicky výhodnejšie sa menej namáhať na nižšej a ľahčej kolobežke, alebo naopak ísť uvoľnene na vyššej a ťažšej kolobežke, závisí na druhu teréna, v ktorom sa najčastejšie pohybujete. My hlasujeme pre Urban, keď mierime na rozbitú asfaltovú okresku, alebo na lesné  či polné cestičky. 

Jazdenie na Crussise je odlišné od väčšiny koloběžek tejto triedy. Riadenie je posunuté dopredu a kolobežkár tak zaťažuje o hodne viac ruky, než je bežné. Tým odľahčuje stojné, alebo drepujúce nohy. Riadidlá sú rovné ako na trekingovom alebo horskom bicykli. Jazda na kolobežke sa tak podobá športovo pojatému šlapaniu na MTB, než zvezeniu sa.

Koloběžka Crussis Urban.

Výrazné farby a pútavé tvary

Kolobežka Crussis Urban dbá na svoj design. Svietivé nálepky jej dodávajú dravý vzhľad, ale zároveň sú to prvky pasívnej bezpečnosti. Kolobežka je výborne vidieť večer aj v noci, pokiaľ na ňu zasvietia reflektory auta, avšak stačí aj lampa verejného osvetlenia, alebo dokonce svetlomet iného cyklistu či kolobežkára.

Výrobce predáva štyri farebné kombinácie a označuje ich špeciálnymi znakmi:

Crussis Urban 4.1 biela
Crussis Urban 4.2 čierno-žltá
Crussis Urban 4.3 čierno-červená
Crussis Urban 4.4 žltá

Pozor! Urbanky si každý všimne. Vypadá dobre, bezpečne sa ukazuje motoristom, a vďaka tomu ju registrujú aj zlodeji! Kradnú ju v oprávnenej nádeji, že ju od nich kúpí záložňa alebo niekto cez internetový bazár. Z troch testovaných kolobežiek Crussis Urban nám jednu ukradli zlodeji na Vinohradské třídě v Prahe. Bola to jej prvá jazda vôbec. Sami policajti krútili hlavou, že sa to stalo na frekventovanom velkomestskom bulváre, pred zrakmi recepčnej v dome a pod dohľadom kamier.


Prečo zrovna Crussis Urban?

"Čím má kolobežka väčšie kolesá tým lepšie ide, čím má menšie kolesá tým lepšie sa na nej motá medzi ľuďmi. Mestské kolobežky bývajú preto menšie a kratšie, aby sa s nimi dalo vyjsť na chodník a lepšie sa vošli do mestskej hromadnej dopravy," upresňuje Ladislav Bláha, ktorý vo svojom obchode Velorama predáva niekoľko konkurečných značiek vrátane Crussis, a sám je aktívny kolobežkár.

Športové kolobežky na cyklotrasu pre fitness jazdy bývajú veľké s veľkými kolesami, aby to pekne frčalo. "Vo firme Crussis sa zo záhadného dôvodu rozhodli pomenovať kolobežky obrátene: Urban je tá veľká s kolesami 26/20 palcov a Active je tá malá s kolesami 20/16 palcov," hovorí Ladislav Bláha. "Tipujem, že z neznalosti urobili chybu, pretože Crussis predáva skôr elektrobicykle, a tie sa držia už tretiu sezónu." 

Technické špecifikácie Crussis Urban 4.2

Nosnosť: 150 kg
Hmotnosť: 10 kg
Rám a vidlica: Crussis ocel, nášlap prišrobovaný
Predstavec: Alu 31,8/105 mm
Riadidlá: Alu MTB
Gripy: ergonomické plastové
Brzdy: Tektro "V" s integrovaným zvončekom
Kolesá: 26" a 20" s rychloupínakmi
Ráfky: s dvojitou stenou
Náboje a ložiská: priemyselné 100 mm
Pneumatiky: Schwalbe Big Apple
Príprava pre držiak fľaše: dva závity

Celková dĺžka: 175 cm
Dĺžka nášlapu: 48 cm
Výška riadidiel: 98 cm
Šírka riadidiel: 62 cm
Svetlá výška: 5 cm

Orientačná cena: 345€ (zahŕňa kolobežku, biele svetlo dopredu, červenú blikačku dozadu a zvonček)

Dokúpiť sa dá značkový bočný stojan, blatníky, držiak vodítka na psa, kompletnú radu brašieň, košov, oblečenia, svetiel a blikačiek, okuliare a ďalšie cyklistické doplnky (zámky, rohy, hustilky, fľaše, autonosiče...). 


ORIGINÁL ČLÁNEK

Sdílejte článek

Ďakujeme, že ste sa zastavil/a

Ešte chvíľku počkajte. Napíšte nám svoje meno a e-mail a my vám dáme vedieť, akonáhle sa objaví zaujímavá novinka zo zákulisia, akcia, alebo niečo, čo by vám nemalo ujsť zo sveta kolobežiek a elektrobicyklov.

Buďte v obraze a pozerajte sa nám pod ruky

VSTÚPTE DO CRUSSIS RODINY

Žite s nami kolobežkami, elektrobicyklami, športovým oblečením a doplnkami. Zapíšte sa do nášho občasníku a už Vám nič o CRUSSIS produktoch neunikne.